Kedilere Mama Dışında Ne Verilir

Kedilere Mama Dışında Ne Verilir

Kedilere Mama Dışında Ne Verilir sorusundan önce: Kediler çok meraklı hayvanlardır. Özellikle siz yemek yerken ne yediğinize bakmaksızın yemeğinizden biraz yemek isteyeceklerdir. Kedimizin tabağımızdan yiyecek çalmaya çalışabilir ve yemeğimizin bir kısmını onunla paylaştığımız zamanlar vardır. Peki Kediler Hangi Yiyecekleri Yiyebilir? veya Kedilere Hangi Yiyecekler Verilmez? bunları bilmekte kesinlikle fayda var. Çünkü kedimiz alerjik reaksiyon gösterebilir, hatta yanlış gıda tüketimi ile hasta olabilirler. Kedilere Mama Dışında Ne Verilir sorusunun cevapları aşağıdaki gibidir.

kedilere mama disinda ne verilir 1

 • Kedilere Çikolata Verilir Mi? (Kesinlikle hayır!)

Kedilere Çikolata Verilir Mi? Kediler genellikle sevmedikleri koku ve tat nedeniyle çikolatadan uzak dururlar ancak her kedi aynı değildir. Kedinizi çikolatayla beslemek sağlığını riske atabilir. Bu gıdadaki zararlı maddeler yüksek düzeyde kafein ve teobromindir.

Çikolata Yiyen Bir Kedi, kusma, ishal, düzensiz kan basıncı, dengesiz vücut ısısı, halsizlik, nöbetler, kalp durması ve hatta koma ve ölüm gibi semptomlara sahip olabilir. Çikolatayı kedinizden onun iyiliği için uzak tutun.

 • Kediler Köpek Maması Yiyebilir Mi? (Tavsiye etmiyoruz!)

Kediler fizyolojik açıdan köpeklerden son derece farklıdır, aslında bir kedinin köpekler için özel olarak tasarlanmış mamalarla beslenmesi tavsiye edilmez. Kediler etobur olduklarından mamalarında daha yüksek düzeyde proteine ​​ihtiyaç duyarlar. Ayrıca göz ve kalp sağlığı için gerekli olan taurini ve araşidonik asit olarak da adlandırılan yağ asidini üretemezler, bu nedenle günlük olarak doğru miktarda protein almaları önemlidir. Kediler için özel olarak tasarlanmış mamalar, kedinizi en iyi şekilde beslemek için ihtiyacınız olan her şeyi zaten içerir.

 • Kediler Fıstık Ezmesi Yiyebilir Mi? Bazen (ancak önerilmez)

Çoğu köpek fıstık ezmesini sever, ama konu kedilere gelince bu biraz farklıdır, tüm kediler bundan hoşlanmaz. Belki de böylesi daha iyi, sonuçta fıstık ezmesi kedimiz için gerekli besin maddelerini içermez, tam tersine onu sadece şişmanlatabilir. Çok fazla fıstık ezmesi kusmaya, ishale ve hatta boğulmaya neden olabilir.

 • Kediler Brokoli Yiyebilir Mi?(bazen evet)

Tabii ki, eğer çiğ olarak verilirse, kediniz onu midesindeki tüy yumaklarından temizlemek için yiyebilir (ot yaptığı gibi), ancak haşlanırsa, kediler brokoliye bayılırlar. Ancak brokolinin çok fazla lif içerdiğini ve kesinlikle sindiriminizi etkileyeceğini unutmayın.

 • Kediler Peynir Yiyebilir Mi? (bazen evet)

Peynir bir süt ürünü olduğundan, kedi laktoz nedeniyle onu sindirmekte zorlanabilir. Çok fazla laktoz mide rahatsızlığına, ishale ve kusmaya neden olabilir, ancak kediniz yağsız ve tuzsuz peynir yiyebilir, çok fazla kalsiyum içerdiğini için ona zaman zaman endişelenmeden bir dilim peynir verebilirsiniz.

 • Kediler Kedi Nanesi Yiyebilir Mi? (evet)

Kedinin sahipleri, kedinin, kedi nanesinin önünde nasıl tepki verdiğini az çok bilirler: kendini ovuşturur, yalar, koklar ve etrafında yuvarlanır. Ama bu bitkinin nepetalactone adlı bir kimyasal içerdiğini biliyor muydunuz? Nepetalakton kedinin beyninde onu mutlu ve sağlıklı kılacak feromonlar salgılar.

kedilere mama disinda ne verilir 2

Öte yandan, kediler bitkiyi koklamak yerine yemeyi tercih ettiğinde, yaprakların taze, güzel ve yeşil olması her zaman iyidir. Kedinin tepkileri ise farklı olabilir. Kedi nanesi yedikten hemen sonra tatlı ve sevimli hale gelen kediler vardır.

 • Kediler Yumurta Yiyebilir Mi? (bazen evet)

Yumurta mükemmel bir protein kaynağıdır, ancak sadece pişirildiğinde kedilere verilmelidir. Çiğ yumurta hem kediler de hem de sahibinde ciddi hastalıklara neden olabilecek Salmonella, Campylobacter ve Escherichia coli bakterilerini taşıyabilir. Yumurta ağırlıklı beslenmenin hiç sağlıklı olmadığı da unutulmamalıdır, bu besinin çok sık verilmemesi gerekir.

 • Kediler Muz Yiyebilir Mi? (yerler ise evet)

Bazı kediler muz sevmeyebilir , ancak küçük porsiyonlarda kedilere muz vermenin tamamen güvenli olduğu unutulmamalıdır. Bu meyve potasyum, B6 vitamini, manganez, karbonhidratlar ve lif ile yüklüdür. Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin, ishale neden olabilir.

 • Kediler Ekmek Yer Mi? (evet ama zararlı)

Biz insanlar, besinsel özellikleri (vitaminler, mineraller, lifler, karbonhidratlar) sayesinde sorunsuz bir şekilde ekmek yiyebilir ve ondan faydalanabilir. Kediler ise etobur olduklarından, ekmek yemekten herhangi bir fayda görmeyecekler, bu nedenle sadece birkaç ısırıkla yetinmeleri gerekir.

Her halükarda, kedinize vermekten kaçınmanız tavsiye edilir, çünkü midesi çok sıcak olduğundan, hamurun kabarmasına ve dolayısıyla bağırsak tıkanıklıklarına ve şişmesine neden olacaktır.

 • Kediler Ton Balığı Yiyebilir Mi? (evet ama dikkat)

Kediler ton balığına bayılır ama tahminlere göre bu balık kedinizin ihtiyacı olan tüm besinleri içermiyor. Arada bir küçük bir atıştırmalar sorun değildir, ancak çok sık verilirse, bu balıkların çoğunun içerdiği cıva nedeniyle hayvanın sağlığı için tehlikeli olabilir. Öte yandan, ona taze balık verirseniz, iyi pişmiş ve kılçıksız olması gerekir. Taze balıklar bir hastalık taşıyıcısı olabilir ve kılçıklarını çıkarmadan vermek kedinin boğulmasına neden olabilir.

 • Kediler Pirinç Yiyebilir Mi? (belirli düzeyde)

Kedi mamasının dolgu maddesi olarak, pirinç içerdiğini fark etmiş olabilirsiniz. Pirinç bir karbonhidrat olduğundan, kediniz için çok fazla enerji sağlamasının yanı sıra kolayca sindirilir ve hassas mideli kediler için harikadır. Her halükarda, kedinize asla pişmemiş pirinç vermeyin çünkü tam tersi etkiler (sindirilmesi zor) ile karşılaşacaksınız, ayrıca doğru beslenme için gerekli besin maddelerine sahip olmadığı için pirincin sık verilmemesi gerektiğini de unutmayın.

 • Kediler Çilek Yiyebilir Mi? (Ara sıra evet)

Pek çok kedi tatlı yiyecekleri sevmez ama kim bilir, belki sizinki özel bir kedidir! Kedinize birkaç parça çilek vermek sorun değildir, ancak aşırıya kaçarsanız ishale ve kusmaya neden olabilir.

kedilere mama disinda ne verilir 3

 • Kediler Patlamış Mısır Yiyebilir Mi? (Evet ama dikkat)

Patlamış mısır özel bir besindir ve katkı maddesi yoksa, kediler onları güvenle yiyebilir. Genellikle kedinizin sağlığına zarar verebilecek kimyasal katkılar içerdiğinden, marketten alınan hazır patlamış mısırdan uzak durmak en iyisidir. Uzmanlar, boğulma tehlikesi olabileceğinden, kedilere patlamış mısır vermekten kaçınmayı tavsiye ediyor.

 • Kediler Yoğurt Yiyebilir Mi? (evet ama dikkat)

Yoğurt bir süt ürünü olarak kabul edilse de kedinize küçük porsiyonlarda verilebilir. Canlı laktik fermentler sayesinde yoğurt, kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve ayrıca mide problemleri (laktozla ilgili olmayan) varsa iyi bir alternatif olabilir. Ancak yine de dikkatli olmakta fayda var çünkü çok fazla yoğurt ishal ve kusmaya neden olabilir, bu nedenle çok sık verilmesi gereken bir besin değildir.

 • Kediler Elma Yiyebilir Mi? (ara sıra evet)

Elma, kediler için sadece çok iyi değil, aynı zamanda çok besleyicidir. Ancak kedinizin tüm faydalı etkileri alabilmesi için oldukça fazla yemesi gerekir. Gerçek şu ki, çok fazla lif içerdiği için çok fazla elma bağırsak sorunlarına neden olabilir, ancak abartmadan verildiğinde mükemmel bir besindir.

Kedinize elma vermek isterseniz, yutulduğunda zehirli olan siyanür içerdiğinden çekirdeklerini çıkarmayı unutmayın.

 • Kediler Fıstık Yiyebilir Mi? (ara sıra)

Kedinizin yer fıstığına alerjisi yoksa, sorunsuz şekilde fıstık yiyebilir (kedinizin boğulmasını istemiyorsanız fıstığın kabuklarını soymayı unutmayın!). Ayrıca, sağlığına ciddi şekilde zarar verebileceğinden, baharatlı ve şekerli olanları yemesine kesinlikle izin vermeyin.

 • Kediler Sucuk Yiyebilir Mi? (ara sıra)

İyi pişmiş sucuk, kediler tarafından her zaman sevilerek yenir, ancak ne yazık ki çok besleyici değildir. Bu et türü çok fazla sodyum ve baharat içerdiği için bu yüzden aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Ayrıca, kedilere zarardan başka bir şey sağlamayan koruyucular ve kimyasallar içeren, konserve etten kaçının.

 • Kediler Havuç Yiyebilir Mi? (belirli seviyelerde) 

Havuçlar sadece tavşanlar için değildir, sevgili kedilerimiz de onları yiyebilir! Bu sebzeler beta karoten ve diğer vitaminler sayesinde çok besleyicidir. Beslemeden önce pişirilmesi tavsiye edilir, çiğ olmaları boğulmaya neden olabilir.

 • Kediler Hindi Eti Yiyebilir Mi? (Evet)

Hindi eti harika bir protein kaynağıdır, bu nedenle kedinizi zaman zaman hindi eti ile beslemek ona zarar vermez. Ancak çok proteinli bir besin olsa da kedilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez.

kedilere mama disinda ne verilir 4

 • Kediler Karpuz Yiyebilir Mi? (Belirli)

Bu yaz meyvesi, boğucu bir günde susuzluğunuzu gidermek ve kedinize vermek için mükemmel bir atıştırmalıktır. Kedilere vermeden önce, önlem almalısınız. Elmalar gibi, karpuz tohumları da siyanür içerir ve kedinizin boğulmasını veya hasta hissetmesini sağlayabilir. Bunun için kabuğuyla birlikte, çekirdeklerinde ayıklanması gerekir.

 • Kediler Yaban Mersini Yiyebilir Mi? ( Evet ama belirli seviyede)

Yaban mersini, hem bizim hem de kedinin bağışıklık sistemini sağlıklı tutan antioksidanlar içerdiğinden “süper gıda” olarak kabul edilir. Yaban mersini yararlı etkileri için, bazı mama üreticileri onları çeşitli köpek veya kedi mamalarına da ekliyor. Ekstra bir işlem yapmadan direk olarak kediye verilebilir mi? Evet, yapmamanız gereken tek şey bu meyveyi ara sıra vermektir çünkü bağırsak sorunlarına neden olabilirler.

 • Kedilere Çiğ Tavuk Verilir Mi? (Evet ama dikkat)

Bir kediye tercihen çiğ tavuk verilmemelidir, hayvan için öldürücü olabilen Salmonella veya Escherichia coli gibi bakterileri taşıma riski olabilir. İyice pişirildikten sonra küçük porsiyonlarda (çok yağlı olan derisi alınarak) yenebilir. Ayrıca çeşitli baharatlar ve soslar içeren etleri kedilere vermeyin.

 • Kediler Mısır Yer Mi? (Evet ama belirli seviyede)

Mısır birçok kedi maması markasında kullanılmaktadır, bu nedenle onu yemek kediniz için kötü değildir. Ancak yine de mısır gluten içerir ve bu bileşene özellikle duyarlı hayvanlar için kaşıntıya, kuru cilt ve kızarıklıklara veya mide ağrısına neden olabilir. Öte yandan, kedinizin glutene alerjisi yoksa, ara sıra bir mısır tanesi ona zarar vermez.

 • Kediler Karides Yer Mi? (Bazen evet)

Bu kabuklu hayvan sadece kediler tarafından sevilmek ile kalmaz, aynı zamanda antioksidan ve antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Ayrıca B vitamini kompleksleri, E vitamini, selenyum, fosfor, çinko, bakır ve omega-3 yağları da içerir. Ve diğer yiyeceklerden farklı olarak, iyice temizlendiğinde çiğ olarak servis edilebilir.

 • Kediler Patates Yiyebilir Mi? (Evet ara sıra)

Kedilere ara sıra patates verebilirsiniz, ancak çiğ yeşil patateslerin solanin adı verilen tehlikeli bir kimyasal içerdiğini unutmayın. Çok miktarda tüketilirse ve yenilecek gibi davranılmazsa, zehirlemenin yanı sıra kedide ölüme neden olabilir.

 • Kediler Avokado Yiyebilir Mi? (Tavsiye edilmez)

Avokado hakkında birçok söylenti var, biz insanlar için mükemmel guacamole yapımında ana madde olmasına rağmen, bu bitkinin bazı türleri kedimizi zehirleyebilir. Bunun nedeni, tüm avokadolarda (ağaçlarda bile) Pepsin adlı bir kimyasalın bulunmasıdır. Makul miktarda tüketilirse bile kedi zehirlenmesine neden olabilir, risk almayın ve avokadoyu (küçük parçalar halinde de olsa) kedilere asla vermeyin.

 • Kediler Domates Yer Mi? (Tavsiye edilmez)

Uzmanlar domatesin kedi için iyi olup olmadığından hala emin değiller. Pepsin kimyasalını içerdiği iddia edildiği için uzmanlar önermiyor. Bazı kediler ise domatesleri sorunsuz ve hasta hissetmeden yerler, ancak bazıları ciddi şekilde hastalanır. Riske atmaya değmez kedilere domates vermeyin.

kedilere mama disinda ne verilir 5

 • Kediler Pastırma Yiyebilir Mi? (Ara sıra)

Pek çok et gibi pastırma da hem insanlar hem de hayvanlar için zararlı olan çok fazla sodyum, nitrat ve yağ içerir. Mutlaka kedinize arada bir vermek onu üzmez. Sadece iyi pişmiş olduğundan emin olun. Ancak çok sık verilirse obeziteye ve mide ağrısına neden olabileceğini unutmayın.

 • Kediler Bal Yiyebilir Mi? (Ara sıra evet)

Tüm bal türleri aynı değildir, bu nedenle kedinize yalnızca işlem görmemiş bal vermelisiniz. Çok fazla bal, herhangi bir yararlı etki vermemesine ek olarak, mide ağrısına neden olabilir.

 • Kediler Dondurma Yiyebilir Mi? (Tavsiye edilmez)

Yine süt ürünleriyle dolu bir mama ile karşınızdayız ve bu nedenle bir kedi için dondurma tavsiye edilmez. Kediler büyüdüklerinde laktoz intoleransı olurlar. İkincisi ishale ve kusmaya neden olabilir ve ayrıca birçok dondurma, kedinizin sağlığına zarar verebilecek çikolata ve diğer ürünlerle tatlandırılır. Ama her durumda, kedinize biraz dondurma verdiyseniz endişelenmeyin, neyse ki toksik değildir!

 • Kediler Tavuk Kemikleri Yiyebilir mi? (Kesinlikle hayır!)

Kedilerin beslenmesinde ki en önemli konulardan biri kedilere verilen tavuk kemiği ve zararları dır. Belki de kedimiz tavuk yemeyi sevdiği için kemik yemeyi de seveceğini düşünebiliriz ama bu doğru değildir. Aslında, kemiklerin kırılması, kedinizin ağzına ve sindirim sistemine zarar vererek sindirim sırasında ağrıya neden olabilir. Ayrıca kemik kırıkları sindirim sırasında bağırsakların yırtılmasına neden olabilir. Kemikleri kedinizin ulaşamayacağı bir yere koyun ki yemesinler. 

 • Kediler Ispanak Yiyebilir mi? ( ara sıra evet)

Bu ” süper mama ” hem insanlar hem de kediler için harikadır, insanoğlunun bildiği birçok vitamin ve minerali içerir. Aynı zamanda, bağırsak sistemi için yararlı olan anti-inflamatuar özellikleri ile bilinen glikogliserolipidleri de içerir. Bu harika mama, kedinizin beslenmesine sebze olarak eklemek için faydalı olabilir. Bununla birlikte, kediniz idrar yolu veya böbrek problemlerinden muzdarip ise, ıspanakta bulunan kalsiyum oksalat durumu daha da kötüleştirebilir.

 • Kediler Marul Yiyebilir Mi? (Ara sıra evet) 

Kedinin beslenmesinin optimal olması için sebzelere de ihtiyacı vardır. Onlara onları yeme yeteneği sağlayarak, bol miktarda besin ve lif de almalarını sağlar. Bununla birlikte, kedilerin bazen midelerini kıl yumaklarından temizlemek için marul yediklerini ve bu nedenle kusabileceklerini unutmayın.

 • Kediler Sarımsak Yiyebilir Mi? (kesinlikle hayır)

Sarımsağın insan vücuduna birçok faydası olduğu bilinse de kediler (ve köpekler) için son derece tehlikeli olabilir. Sarımsak herhangi bir biçimde (toz, çiğ, pişmiş) ” Allium ” ailesinin bir parçasıdır ve kedinin vücudundaki hemoglobinin düşmesine neden olan hemolitik anemiye neden olabilir. Bu yiyecek ayrıca mide iltihabına, mide ve bağırsaklarda iltihaplanmaya neden olarak karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Bu nedenle, soslar, baharatlar dahil olmak üzere her türlü sarımsaktan kaçının.

 • Kediler Soğan Yiyebilir Mi? (Kesinlikle hayır!)

Soğan, arpacık soğanı, pırasa, frenk soğanı ve rakkyo (“Çin soğanı” olarak da bilinir) ve tüm soğan türleri Allium ailesinin bir parçasıdır ve tıpkı sarımsak gibi kediler için zehirlidir. Bu nedenle küçük miktarlarda dahi olsa asla bir kediye verilmemelidir.

 • Kediler Üzüm Yiyebilir Mi? (Tavsiye edilmez)

Bir kedi için üzümün zehirli olduğu vakası olmamasına rağmen, bu meyve köpekler için son derece zehirlidir. Çoğu kedi üzüm yemekten çekinmez ama risk almamak her zaman en iyisidir.

 • Kediler Somon Yiyebilir Mi? (Ara sıra evet)

Somon, ister konserve ister taze olsun, hiçbir kedinin karşı koyamayacağı bir besindir. Elbette, iyi bir yağ ve protein dozu vardır, ancak kedinizin ihtiyaç duyduğu çok fazla besinden yoksun olduğu için kesinlikle kedinizin günlük beslenmesine dahil edilemez. Zaman zaman ona birkaç parça verebilir.

 • Kediler Kivi Yiyebilir Mi? (Ara sıra evet)

İşte listemizdeki bir meyve daha. Çoğu kedi bu ilginç, tüylü meyveye ilgi göstermese de, zaman zaman biraz kivi bir kedi için sorun olmayacaktır. Ancak actinidia adlı hem insanlarda hem de hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olan bir madde içerir.

 • Kediler İncir Yiyebilir Mi? (Evet ama dikkat)

İncirin kendisi kedi için bir tehlike değildir. Sorun, bunun yerine, toplandıktan sonra salınan belirli bir beyaz maddedir, bu hem insanlarda hem de hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ağacın yaprakları ve bu meyvenin derisi, cilt tahrişine neden olabilen fisin adı verilen toksik bir enzim içerir. Kedinizle bir inciri paylaşmak isterseniz, meyvenin ortasındaki etli kısmı vermeniz gerekir.

kedilere mama disinda ne verilir 6

 • Kediler Ananas Yiyebilir Mi? (Evet ama dikkat)

Ananas (kivi gibi) aktinidi adı verilen hem insanlarda hemde hayvanlarda alerjik reaksiyonlara neden olan bir madde içerir. Ayrıca, kediniz için gereksiz şekerler içerir. Kedinizle ananas paylaşmak istiyorsanız, az verin.

 • Yavru Kediler Ne Yer Mama Dışında

Yavru Kediler Ne Yer Mama Dışında sorusu içinde yukarıda bahsettiğim besinler yavru kediler içinde geçerlidir. Çoğu kedi çok seçicidir ve iyi olmadığını düşündükleri bir yemeği denemeleri pek olası değildir. Ancak, kedinin belirli bir yiyeceğe nasıl tepki vereceğinden emin değilseniz, onu ona vermekten kaçının.

Kaliteli mamalar, kedilerin birincil beslenme kaynağı olmalıdır. Bir kediye “insan” yiyecekleri vermeden önce, bunun sebep olabileceği olası rahatsızlıkları öğrenin ve buna göre hareket edin. Ve eğer kedi herhangi bir alerji belirtisi gösterirse (şişme, nefes almada güçlük, kızarıklık, kaşıntı) derhal veterineri arayın.

 

Başlıklar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Cevap verdiğiniz için teşekkürler, sitemizdeki diğer içerikleri okumanızı öneriyouz.

Sitemizi kullanarak çerezlere (cookie) izin vermektesiniz. Detaylı bilgi için Çerez Politika'mızı inceleyebilirsiniz. Kabul et Detaylar